info@hasanpinar.com.tr

RANDEVU AL
Obezite Oranları Neden Artmaya Devam Ediyor ve Durdurmak İçin Neler Yapılabilir?
Buradasınız: Anasayfa / BLOG
3 Ağustos 2020, Pazartesi
Obezite Oranları Neden Artmaya Devam Ediyor ve Durdurmak İçin Neler Yapılabilir?
Obezite Oranları Neden Artmaya Devam Ediyor ve Durdurmak İçin Neler Yapılabilir?
Obezite Oranları Neden Artmaya Devam Ediyor ve Durdurmak İçin Neler Yapılabilir?

İki yıl önce, 1000 kişi ile yapılan ulusal bir araştırmaya dayanan bulgular, 2-5 yaş arasındaki şişmanlık oranlarında düşüş gibi görünen şeyler hakkında çok fazla şey bilgi içeriyor. Bununla birlikte, sonraki analizler düşüşün en iyi ihtimalle geçici olduğunu göstermiştir. Bu yaş grubundaki aşırı kilolu, obez ve ağır obez çocukların sayısı – daha büyük çocuklar, ergenler ve yetişkinler – sadece tırmanmaya devam etmiştir.

Bu süreçte Obeziteye yönelik önemli çabalar sarf edildi, ancak ulusal düzeyde etkili olmadı. Devlet okullarında mevcut gıda kalitesini iyileştirmeyi ve daha fazla okul temelli fiziksel aktiviteyi teşvik etmeyi içeren çalışmalar topluluk düzeyinde daha büyük gıda ortamını ele almadılar.

Çocukluk çağı obezitesini ayrı bir obezite alt kategorisi olarak tedavi etmek bir hataydı. Bir okulun yemek ortamı sabitlenebilir, ancak çocuklar kampüsten ayrılır ayrılmaz salgının altında yatan nedenlere fast-food yerler ile dolu “gıda bataklıkları” ve düşük besin içeren gıdaları agresif bir şekilde pazarlayan ya da aşırı sunan marketlere maruz kalıyorlar. İnsanları yakabileceklerinden daha fazla kalori almaya yönelten bu yapılar hakkında alınan önlemler çok yeterli kalıyor.

Yemek bataklığı, herkese – sadece çocuklara değil – yeme davranışlarını ılımlı hale getirmeye odaklanması gereken toplumsal eylemle de değinilebilir. Bu, porsiyon ebatlarını ele almanın yanı sıra, düşük besleyici gıdaların her yerde bulunmasını ve rahatlığını sınırlayarak başarılabilir.

Bu yaklaşım, bireylerin yediklerini sınırlamalarına yardımcı olacak ölçütler sağlayacak olan porsiyon boyutları için standartlar oluşturmak olacaktır. Standart porsiyon alkol tüketimi insanların sarhoş olma riskini ölçmelerine yardımcı olur ve standart yiyecek kısımları da insanların kilo alma riskini ölçmelerine yardımcı olabilir. Uygulaması için gereken tek şey, yiyecek sunucularının ölçme kabı ve mutfak terazisi kullanması. Standart porsiyon büyüklükleri oluşturmak, insanların istedikleri kadar yiyemedikleri anlamına gelmez, ancak standartlar, sağlıklı bir yiyecek porsiyonunun ne olduğunu anlamalarına yardımcı olarak insanlar için sınırlar koymaya yardımcı olur.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın