info@hasanpinar.com.tr

RANDEVU AL
Görme Dışı, Akıl Dışı Şeker
Buradasınız: Anasayfa / BLOG
5 Eylül 2019, Perşembe
Görme Dışı, Akıl Dışı Şeker
Alışveriş yapanlar şeker çubuğunun yanında bir protein çubuğu gördüklerinde, en basit şekilde düşünebilirler
Görme Dışı, Akıl Dışı Şeker

Alışveriş yapanlar şeker çubuğunun yanında bir protein çubuğu gördüklerinde, en basit şekilde düşünebilirler: Biri onlar için iyidir, diğeri değildir. “Halo etkisi” olarak bilinen bir fenomen nedeniyle, alışveriş yapanlar “sağlıklı” seçimin daha az kalori içerdiğini varsayabilir. Yine de protein barlar ve diğer “sağlıklı” atıştırmalıklar genellikle çikolata çubuklarından aynı veya daha fazla kaloriye sahiptir.

İnsanlar nedenini açıklayamasalar bile sağlıksız bir seçeneğe ulaşmaya başlayabilirler. Yeni yemekler merak uyandırabilir ve iştah açabilir. Kaçınılması mümkün olmayan bir ortamda yüksek oranda şeker ve yağ içeren yiyeceklerin bulunması, zaten dolu olsalar bile birçok insanın aç kalmasına neden olabilir. Dolayısıyla, alışverişçiler şekerli bir atıştırmalık satın alma dürtüsünü bastırsalar bile, cazip buldukları bir yiyeceğe maruz kalmaları, daha sonra yemek yediklerinde daha büyük bir kısım yemelerine neden olabilir.

Modern obezite salgını 1980’lerin başlarında gerçekleşmeden çok önce, eczanelerin çoğu gıda maddesi taşımamış ve alışveriş yapanlar çoğunlukla şeker dükkanları ve pastaneler gibi sınırlı ortamlarda abur cuburlara maruz kalmışlardır. Atıştırmalık yiyecekler bile bir markette tam bir koridor almadı. Kötü bir yemek seçimi yapmak zordu.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın