info@hasanpinar.com.tr

RANDEVU AL
Sık Sorulan Sorular
Buradasınız: Anasayfa / Sık Sorulan Sorular
Sık Sorulan Sorular
Tüm merak ettiklerinizi aşağıdaki sorular içinde bulabilirsiniz
Obezite ameliyatı sonrasında kanser riskim artar mı?
Obezite kansere neden olan önemli bir risk faktörüdür. Obezite ameliyatı ile bu kanser riski doğal olarak azalmaktadır.
Obezite cerrahisi kaç yaş aralığında yapılabilir?
Genel olarak 16 ile 65 yaş arası obezite cerrahisi uygulanabilmektedir.
Ameliyat sonrası kontrollerim hangi sıklıkta?
Kontrollerimiz ameliyattan bir ay sonra başlamakla beraber üç aylık periyotlar ile 2 yıl boyunca sağlığınız takip edilmektedir.
Tüp Mide Ameliyat sonrası saç dökülmesi olur mu?
Evet, saç dökülmesi oluşabilir. Kilo kaybı dolayısıyla vücutta hormonal değişiklikler meydana gelir, bu esnada saç dökülmesi yaşanabilir. Ancak, bu dökülme tamamıyla geçicidir. Dökülen saç var ise tekrar yerine gelmektedir. Saç dökülmesini önlemek amacıyla B vitamini, çinko, CO-enzymQ içerikli vitaminler kullanabilirsiniz.
Tüp Mide Ameliyat sonrası hamile kalabilir miyim?
Obezite cerrahisi ameliyatı sonrasında ilk bir yıl hamile kalınması önerilmemektedir. Obezite problemi üreme sağlığını kötü yönde etkilediği için bu cerrahi ile obezitenin ortadan kaldırılması nedeni ile çocuk sahibi olmak daha da kolay olmaktadır.
Ömür boyu vitamin kullanmak gerekiyor mu?
Ameliyattan sonra ilk 1 yıl içerisinde yapılan tahlil kontrollerine bağlı olarak, eksik görülen vitaminler ile ilgili destek verilmektedir. Ömür boyu vitamin kullanımı söz konusu değildir.
Ameliyat sonrası ne zaman yürüyebilirim / ne zaman araba kullanabilirim?
Hastalarımız Tüp mide ameliyatından 5 saat sonra yürüyebilecek durumda olur. Ameliyattan 5 gün sonra araba kullanabilirsiniz.
Ameliyat sonrası ne zaman iş hayatına dönebilirim?
Ağır çalışma koşulları altındaki tüm iş alanları dışında ameliyattan bir hafta sonra iş hayatına geri dönüş yapabilirsiniz.
Ameliyat sonrasında spora ne zaman başlamalıyım/başlaya bilirim?
Hasta taburcu olduktan sonra yürüyüşlere başlayabilmek ile beraber orta ve ağır tempolu sporlara başlamak için ameliyatın üzerinden 1 ay süre geçmesi beklenmelidir.
Ameliyat sonrası duş ne zaman yapabilirim?
Ameliyattan 3 gün sonra duş almaya başlanabilir.
Ameliyat sonrası omuzlarda ağrı normal mi?
Evet, kapalı (laparoskopik) ameliyatlarda karın boşluğunda kullanılan hava sebebiyle omuzlarda birkaç günlük ağrı hissi normaldir ve kendiliğinden geçer.
Tüp Mide Ameliyat sancıları hangi boyutta?
Ameliyatlar kapalı (laparoskopik) teknikle yapıldığı için günümüz cerrahisinde hastanın hissettiği ağrılar minimuma indirilmiştir.
Ameliyat sonrası diyet yapmalı mıyım?
Ameliyat sonrası yeni yapılanmış mideye adapte olmak için ortalama 1 ay diyetisyenimizin önerdiği gıda broşürüne uyulmalı. Bu süre sonrasında ise hastanın her türlü gıdayı tüketmesi mümkün. Tabi ki yeniden kilo almamak için ve vitamin eksiklikleri oluşmaması için bazı temel gıda kurallarına uyulması gerekiyor.
Ameliyat sonrası sarkma olur mu?
Bu hastanın doku özellikleri ve egzersiz durumuna bağlı olup, kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Cilt sarkmaları oluşup, hasta bundan rahatsızlık duyuyorsa, tabi ki estetik cerrahi ile bu durum düzeltilebilir. Estetik cerrahi için ameliyat sonrası en az 18 aylık bir süre geçmelidir.
Gereğinden fazla zayıflama tehlikesi var mı?
Hayır, vücudun ilk dönemlerdeki kilo kaybı 1 sene boyunca devam eder. Yaklaşık bir sene sonra vücudun gereksinimleri ile alınan gıdanın dengelenmesi sonucunda da ameliyatın neden olduğu kilo kaybı durmaktadır.
Ameliyat sonrasında eski kiloma geri döner miyim?
Tekrar ameliyat esnasındaki kiloya dönmek imkansızdır. Düzenli yeme/içme durumunda geri kilo alımı mümkün değildir. Abartıya kaçanlarda ise geri kilo alımı tüp mide’de hastaların 20%’sine varan oranlarda, mide bypass hastalarında ise 10% ile sınırlıdır.
Obezite ameliyatı sonrası midem genişler mi?
Her ameliyatta olduğu gibi obezite ameliyatlarında da kendine göre püf noktaları vardır. Elde ettiğimiz deneyimle bunu uygulayarak küçültülen midenin genişlemesi mümkün değildir. Daha önce başka merkezlerde ameliyat geçirmiş ve midenin genişlemesi söz konusu ise, bunu revizyonel obezite cerrahi yöntemlerimizle yok etmemiz mümkündür.
Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın